بررسی وضعیت فعلی امیر علی اکبری در ای سی ای

aliakbari takhaev

‎قهرمان سابق سنگین وزن کشتی جهان در سال ۲۰۱۸ به سازمان ای سی بی پیوست. علی اکبری به دلیل کارنامه خوبش در رشته کشتی و ام ام ای، به عنوان یکی از مدعیان و ستارگان سنگین وزن این کمپانی چچنی/روسی بشمار میرفت. البته او همچنان اصلی ترین مدعی این وزن میباشد اما به دلایلی که اشاره خواهیم کرد، او کماکان در انتظار یک مبارزه برای عنوان قهرمانیست.

‎ علی اکبری به عنوان فینالیست رقابت های گرند پری در ریزین ۴، در ای سی بی مشغول به فعالیت شد. تنها شکست حرفه ای او در فینال این رقابت ها در مقابل یک حریف بسیار باتجربه، میرکو کروکاپ رقم خورده بود.

پس از ۲ برد پیاپی در ای سی بی، بنظر میرسید که او بالاخره با قهرمان این سازمان، محمد تاخائف روبرو میشود. ولی مسئولان این سازمان برنامه های دیگری برای علی اکبری و تاخائف در نظر داشتند. علی اکبری با شلتون گریوز روبرو شد، و تاخائف قرار شد که با قهرمان دابلیو اف سی ای روبرو شود (WFCA). اما تاخائف به دلیل مصدومیت جا زد، و این مبارزه به آینده موکول شد.

چرا امیر علی اکبری فایت قهرمانی را دریافت نمیکند؟ برای جواب دادن به این سوال باید به تاریخچه و مسئولان سازمانهای ACB و WFCA بیشتر بدانیم.

‎نگاهی به تاریخچه ای سی بی: (ACB: Absolute Championship Berkut)

‎سازمان ای سی بی در سال ۲۰۱۴ توسط ماریبک خاسیف در شهر گروزنی، مرکز جمهوری چچنستان تاسیس شد. ماریبک میگفت که قصد او رقابت با کمپانی یو اف سی میباشد. چیزی که در ابتدا دور از افکار بنظر میرسید. ای سی بی در طول ۴ سال به یکی از بزرگترین سازمان های روسیه و حتی دنیا تبدیل شد.

‎ای سی بی در این مدت زمان استعدادهای خوبی را پرورش داد که بعدا جذب یو اف سی شدند. در سال ۲۰۱۷ ای سی بی توصعه جهانی پیدا کرد و در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، اتریش، بلاروس، لهستان و اسلوواکی رویدادهایی را برگزار کرد. با اینحال با توجه به توصعه وسیع ای سی بی، آنها در سال ۲۰۱۸ چندین کارت را به دلایل مشکلات مالی کنسل کردند. مدت زیادی طول نکشید که خبر از ادغام سازمان های ای سی بی و سازمان دابلیو اف سی ای رسید، و ای سی ای  با هدایت رمضان قدیروف تشکیل داده شد.

‎تاریخچه دابلیو اف سی ای: (WFCA: World Fighting Championship of Akhmat)

‎این موسسه کمی پس از ای سی بی توسط رمضان قدیروف رئیس جمهور سابق جمهوری چچنستان، تاسیس شد. اسم این موسسه از پدر رمضان، احمد قدیروف که در سال ۲۰۰۴ پس از یک مسابقه فوتبال ترور شد، گرفته شده است. در مدت زمان ۳ سال، دابلیو اف سی ای ۵۸ کارت (رویداد) در روسیه برگزارکرد. آنها بتازگی همراه با برِیو BRAVE سازمان بحرینی نیز مسابقاتی اجرا کردند.

‎رهبر چچنی در سال ۲۰۰۴ بزرگترین باشگاه رزمی منطقه چچنستان را با اسم احمد ام ام ای تاسیس کرد. مبارزان در این باشگاه ماهیانه حقوق دریافت میکنند. علاوه بر این، مخارج مسافرت و پزشکی مبارزان نیز توسط این باشگاه پرداخته میشود.

‎وقتی که قدیروف در سال ۲۰۰۴ این سازمان را تاسیس کرد، یکی از افسرهای خود بنام ابوزاید ویسمورادوف را پرزیدنت این باشگاه نامید. ویسمورادوف فرمانده نیروهای قدیروف بود و بسیاری از کوماندوهای قدیروف در باشگاه احمد ام ام ای مشغول به فعالیت شدند. حتی یکی از سربازان چچنی بنام بسلان اوشوکوف قهرمان ولترویت این سازمان بود.

‎به راحتی میشود نتیجه گرفت که سازمان های ای سی بی و دابلیو اف سی ای اهداف جداگانه ای داشتند. تمرکز ای سی بی بیشتر بر روی ورزش ام ام ای و توصعه دادن این کمپانی در سطح جهانی بود. در صورتی که دابلیو اف سی ای، با هدایت قدیروف تفکراتی سیاسی داشت. در تاریخ ۳دسامبر ۲۰۱۸ این ۲ سازمان یکی شدند و اسم جدید موسسه جدید به ای سی ای تبدیل شد (ACA: Absolute Championship Akhmat).

رمضان قدیروف

‎آیا ادغام سازمان ای سی بی با دابلیو اف سی ای، و تبدیل شدن آن به ای سی ای با هدایت دیکتاتور چچنی رمضان قدیروف در این مساله نقشی دارد؟

متاسفانه اینطور بنظر میرسد. ‎یکی شدن این ۲ سازمان چچنی بدترین زمان از دید ایرانیان، و هواداران امیر علی اکبری بود. چرا که آنها در کارت ای سی ای ۹۴، در پی روبرو کردن قهرمانان سنگین وزن این ۲ سازمان بودند. ولی همانطور که میدانید محمد واخائف پیش از دیدارش با اِوجِنی گونچاروف زخمی شد، و این دیدار از کارت ACA94 حذف شد.

‎چه کسانی مبارزه قهرمانی بعدی را دریافت خواهند کرد و ای سی ای چه برنامه ای در سر دارد؟

‎به احتمال زیاد واخائف و گونچاروف برای بار دوم تدارک دیده میشود. ولی در صورت مصدوم شدن یکی از حریفان و اعلام آمادگی مبارزه از سوی علی اکبری، مبارز ایرانی میتواند فایت قهرمانی را برای خود محیی کند. البته امکان این سناریو خیلی کم است.

‎از طرفی دیگر مسئولان جدید ای سی ای شاید اشتیاقی به دیدن یک قهرمان ایرانی نداشته باشند، و ممکن است که برای حمایت از قهرمانان چچنی/روسی خود، آنها را از حریفان خطرناک دور نگه دارند.

با اینحال امیدواریم که برخلاف نکات ذکر شده در این مقاله، علی اکبری بزودی برای کمربند قهرمانی ای سی ای مبارزه کند. یا اینکه بازیهای باقیمانده در قراردادش را با پیروزی تمام کرده، و در سازمان بزرگ دیگری مشغول به فعالیت شود.

Facebook
Twitter

فایتر دیلی بهترین منبع شما برای با خبر شدن از تازه ترین اخبار و حواشی دنیای ام ام ای است. ما با داغترین و بروزترین خبرهای این ورزش شما را روزانه مطلع کرده و بدون هیچ چشم داشتی خدمت می کنیم. هرگونه استفاده بدون اجازه از مطالب، عکس ها و ویدیوهای ما غیر قانونیست.